taght
04 خرداد 1402 - 03:40

مقام‌های آمریکایی: حمله پهپادی به کرملین کار اوکراین بود

یک روزنامه آمریکایی به نقل از مقام‌های واشنگتن گزارش داد که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که یکی از سرویس‌های ویژه اوکراین پشت حمله پهپادی به کرملین قرار دارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، حدود ۳ هفته بعد از حمله پهپادی به کاخ کرملین و تکذیب دست داشتن اوکراین در این اقدام توسط مقام‌های کی‌یف، اکنون متحد اصلی این کشور در جنگ با روسیه دست آنها را رو کرد.

روزنامه «نیویورک تایمز» بامداد پنجشنبه گزارش داد که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که یکی از سرویس‌های ویژه اوکراین پشت حمله پهپادی به کرملین در بامداد سیزدهم اردیبهشت قرار دارد.

مقام‌های آمریکایی به این روزنامه گفتند که هنوز برایشان مشخص نشده که کدام از واحدهای تخصصی ارتش یا اطلاعات اوکراین این حمله را انجام داده و همچنین نمی‌دانند که آیا «ولودیمر زلنسکی» رئیس جمهور این کشور از این موضوع مطلع بوده یا خیر.

نیویورک‌تایمز به نقل از این مقام‌های آمریکایی که نام یا سمت‌شان را فاش نکرد، نوشت: «سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده نمی‌دانند که کدام واحد این حمله را انجام داده است. همچنین مشخص نیست که زلنسکی یا مقامات ارشد او از این عملیات اطلاع داشتند یا خیر، اگرچه برخی معتقدند که رئیس جمهور اوکراین از این حمله اطلاعی نداشته است».

طبق این گزارش، ارتش آمریکا باور دارد که پهپادهای استفاده شده در حمله به کرملین از فاصله کوتاهی در داخل مسکو یا اطراف آن، پرتاب شده بودند و مواد منفجره محدودی با خود داشتند که ممکن است نشان‌دهنده تمایل اوکراین به انجام یک عملیات روانی باشد تا عملیات مؤثر نظامی.

در ابتدا، واشنگتن مدعی بود که حمله پهپادی به کرملین یک عملیات دروغین توسط خود فدراسیون روسیه است تا بهانه‌ای برای تشدید درگیری‌ها با اوکراین باشد.

با این حال منابع مذکور به نیویورک‌تایمز گفتند که آمریکا مکالمه‌ای از مقام‌های روسی را شنود کرد که در آن از انجام شدن این حمله تعجب کرده بودند و بر اساس یافته‌های تحقیقات اولیه اوکراین را مقصر می‌دانستند.

این روزنامه در ادامه نوشت که این اطلاعات به سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا کمک کرد تا متقاعد شوند که این حمله توسط خود روس‌ها انجام نشده است.

در حال تکمیل...

منبع: فارس
شناسه خبر: 1237021